„Citi never sleeps”- mój staż w Nowym Jorku

Jakiś czas temu obiecałam podzielić się z Wami swoimi wrażeniami ze stażu w Citigroup i oto nadszedł ten moment 😉 Poniżej znajdziecie krótką relację ze stażu.

W Citi pracowałam w segmencie ICG (Institutional Clients Group) zajmującym się obsługą korporacji, instytucji finansowych oraz sektora rządowego. W ramach ICG zostałam przydzielona do działu Operacji, a dokładniej do zespołu Balance Sheet Exception Reporting, który jest częścią większej grupy Performance Measurement & Analysis (PMA)

CAM00005_sDSC_0128_s
Po lewej budynek Citi znajdujący się przy Greenwich Street, a po prawej znajdująca się w pobliżu stacja z rowerami (oczywiście z logo Citi;)

Do głównych zadań mojego zespołu należało regularne analizowanie pozycji ujętych w sprawozdaniach finansowych, a także raportowanie transakcji, które nie zostały rozliczone w sposób prawidłowy. Raporty były przygotowywane w odstępach tygodniowych, w związku z czym mój harmonogram pracy był silnie uzależniony od tego właśnie zadania.

Przykładowo: w każdą środę w godzinach porannych uczestniczyłam w telekonferencji z zespołem z Indii, a o godzinie 11:00 tego samego dnia brałam udział w podobnym „spotkaniu” z zespołem z Londynu. Warto przy tym zauważyć, że ze względu na różnicę czasową telekonferencje odbywały się w takich godzinach, gdy jeden z zespołów kończył dzień roboczy, a drugi właśnie go zaczynał bądź był w jego trakcie. „Citi never sleeps” to zatem nie tylko slogan reklamowy, ale rzeczywistość.

DSC_0099_s

Budynek Citi przy Greenwich Street 388 raz jeszcze

Poza opracowywaniem cotygodniowych raportów miałam także inne obowiązki. Zaliczały się do nich m.in. przygotowywanie dziennych zestawień obrazujących błędy sprawozdawcze wynikające z rozbieżnych dat księgowań dla pozycji debetowych i kredytowych czy też opracowywanie protokołów ze spotkań menedżerów z działu Operacji. W zależności od bieżących potrzeb dostawałam także dodatkowe zadania. Jednym z tego typu zadań było wsparcie projektu mającego na celu powiązanie systemu sprawozdawczego z narzędziami umożliwiającymi analizę poszczególnych pozycji bilansowych.

DSCF1372_s

Widok z 48 piętra budynku Citi na Downtown…

DSCF1377_s

… oraz na Midtown. (Nie jest to co prawda Empire State Building, ale także robi wrażenie;)

Podczas stażu w Citi miałam okazję współpracować z wieloma osobami z różnych zespołów oraz zajmujących różne pozycje w strukturze zawodowej. To, co mnie urzekło w Citi, to bardzo otwarta kultura oraz gotowość do udzielania pomocy innym. Dzięki temu bardzo szybko zaaklimatyzowałam się w firmie i od początku czułam, że jestem częścią zespołu.

Co jeszcze warto dodać na temat stażu? Może nie będzie to nic odkrywczego, ale z pewnością będzie to prawdziwe twierdzenie: naprawdę warto się o niego starać! 🙂

DSCF2446_s

Po pracy oczywiście czas na poznawanie Nowego Jorku:)

Renata

 
Reklamy

4 uwagi do wpisu “„Citi never sleeps”- mój staż w Nowym Jorku

 1. Brzmi bardzo fajnie. Byłabym wdzięczna, gdybyś podpowiedziała mi jaki jest proces rekrutacji. Czytałam w Internecie trochę o tym, ale ‚z pierwszej ręki’ zawsze inaczej 😉 Byłoby super, jakbyś coś podpowiedziała.
  Z góry dzięki!

  Polubienie

 2. Rekrutacja do programu PAII jest kilkuetapowa. Najpierw przygotowujesz dokumenty aplikacyjne, które następnie wysyłasz do Koordynatora Programu w Polsce, czyli Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości (FEP). Fundacja dokonuje weryfikacji dokumentów pod względem spełnienia wymogów formalnych. Jeśli Twoja aplikacja spełnia wszystkie wymogi określone w regulaminie to wówczas jest przesyłana do firmy oferującej staż. O fakcie przesłania dokumentów jesteś powiadamiana drogą elektroniczną. W kolejnym etap rekrutacji Twoja aplikacja jest ponownie analizowana, tym razem przez zespół HR z firmy oferującej staż. Zespół HR ocenia otrzymane aplikacje i na tej podstawie dokonuje wyboru kandydatów zapraszanych do kolejnego etapu rekrutacji. Osoby, których aplikacje zostały zweryfikowane pozytywnie, otrzymują zaproszenie do odbycia dwóch rozmów rekrutacyjnych. Rozmowy są prowadzone przez telefon i są organizowane jedna po drugiej. Nie trzeba się jednak obawiać, że ktoś nagle zadzwoni do nas i będzie chciał przeprowadzić rozmowę – kandydaci są informowani wcześniej o planowanym terminie przeprowadzenia rozmów. Rozmowy trwają ok. 30-45 min. i są prowadzone przez menedżerów z departamentu organizującego staż. Warto się do nich wcześniej przygotować, bo to właśnie one mają największy wpływ na wynik całego procesu rekrutacji. W ciągu kilkunastu dni po zakończeniu rozmów ze wszystkimi kandydatami są ogłaszane wyniki. Szczęśliwcy dostają maila z gratulacjami oraz kopię umowy do odesłania, a pozostali są zapraszani do aplikowania za rok 😉

  Polubienie

 3. Super relacja! Szkoda, że w tym roku nie ma ofert do NYC. Mam pytanie odnośnie daty rozpoczęcia stażu – czy w tamtym roku też informowali, że powinno się być dyspozycyjnym od maja-czerwca? Trochę dziwny wymóg, biorąc pod uwagę, że sesja letnia zaczyna się w połowie czerwca… Kiedy zaczynałaś swój staż? Z góry dzięki za odpowiedź. 🙂

  Polubienie

 4. Z tego co pamiętam, to w ofercie Citi z poprzedniego roku nie było podanych żadnych terminów. Planowany termin odbywania stażu był jednak zawarty w umowie – w moim przypadku był to okres 02.06.2014-08.08.2014. Proponowany termin stażu kolidował jednakże z egzaminami na uczelni, więc wysłałam do osoby z działu HR zapytanie na temat możliwości przesunięcia terminu stażu. W odpowiedzi zostałam poproszona o wskazanie najwcześniejszego terminu, od jakiego mogłabym rozpocząć pracę w Citi. Podałam 16.06.2014, czyli dwa tygodnie później od pierwotnego terminu. Po kilku dniach otrzymałam informację z akceptacją nowego terminu oraz prośbą o jego ponowne potwierdzenie.
  Termin rozpoczęcia staży wakacyjnych w Citi jest dostosowany przede wszystkim do studentów z uczelni amerykańskich, którzy kończą rok akademicki wcześniej niż w Polsce. Uczestnicy programu PAII muszą się postarać do tego dostosować 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s